Medyczne

Czym zastąpić cukier?

Jako dzieci cukier uwielbialiśmy, nie zważając na konsekwencje jakie niesie ze sobą spożywanie dużych ilości cukru. Teraz, jak już jesteśmy dorośli, to nadal uwielbiamy słodki smak – ale nie chcemy jeść dużo cukru, gdyż jest on po prostu dla nas szkodliwy, i bardzo sprzyja nadwadze, o którą w dzisiejszych czasach jest bardzo prosto, ze względu na prowadzony przez zdecydowaną większość osób siedzący tryb życia. Czym zastąpić cukier i czy w ogóle można go zastąpić?

Najlepszy sposób – aktywny tryb życia

Zanim będziemy myśleć czym zastąpić cukier, żeby nie przyjmować dużej dawki pustych kalorii powinniśmy rozpocząć aktywny tryb życia. Spowoduje to, że bez problemu będziemy wtedy mogli jeść sporo słodyczy – ponieważ nasz organizm wszystko to po prostu spali. Podobnie jest z innymi smakołykami, które dostarczają bardzo dużo kalorii. Ćwicząc po prostu powodujemy, że nasz organizm spala znacznie więcej kalorii.

Są rzeczy które są słodkie i zdrowe

Na przykład owoce – zawierają w sobie one dużo fruktozy, czyli cukru który występuje w owocach i warzywach. Są one bardzo słodkie, smaczne – i przy okazji zdrowe. Jeżeli czujemy potrzebę sięgnięcia po czegoś słodkiego, a chcemy dbać o swoje zdrowie – warto jest zjeść jakiś owoc. Zaspokoi on nasz głód słodkości, nasyci oraz dostarczy dużo składników odżywczych.

Słodzik – produkty o obniżonej kaloryczności

Na przykład aspartam. Często możemy znaleźć różne napoje gazowane typu cola, które nie są słodzone cukrem – a właśnie aspartamem. Czy jest to zdrowe dla naszego organizmu? W teorii tak – napoje w wersji „light” – bezkalorycznej nie dostarczają nam prawie w ogóle żadnych kalorii dlatego możemy je pić na diecie. Ale czy powinniśmy? Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Muszę Was przestrzec, że takie napoje nadal w dużych ilościach są dla naszego organizmu szkodliwe. Jednak jedna szklanka coli light dziennie będzie dużo zdrowsza niż jedna szklanka zwykłej coli – głównie ze względu na to, że nie ma w niej tradycyjnego cukru, który to właśnie posiada bardzo zły wpływ na nasz organizm w takich ilościach.